FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Galerie   Rejestracja   Profil  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  Zaloguj

Dołączył: 04 Wrz 2007
Posty: 336

Skąd: Bełchatów / POW

PostWysłany: Nie 9:58, 30 Lis 2008 Temat postu: Sporty zimowe

Szwajcar Simon Ammann wygrał pierwszy w sezonie konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w fińskim Kuusamo otrzymując za skoki na odległość 131 i 126,5 m notę 260,5 pkt. Adam Małysz zajął 14. miejsce z notą 219,3 pkt (114,5/121,5).
Drugie miejsce wywalczył Wolfgang Loitzl - 256,1 pkt (124,5/130), trzecie Gregor Schlierenzauer - 255,1 pkt (121/133,5). Na czwartej pozycji konkurs ukończył obrońca Pucharu Świata Thomas Morgenstern - 248,3 pkt (125/126).

Ammann prowadził po pierwszej serii, która była rozgrywana z poważnymi problemami. Zawodnicy rozpoczęli konkurs z szóstej belki startowej. Jednak odległości jakie uzyskiwali były bardzo słabe, organizatorzy zdecydowali się zawody przerwać po ósmym skoku, w wykonaniu Fina Ville Larinto, i wznowić rywalizację z siódmej belki.
Pomimo wydłużenia rozbiegu, rezultaty nadal były słabe. Grupa ponad dwudziestu skoczków, wśród nich Kamil Stoch miała ogromne problemy z przekroczeniem granicy 100 m, podczas gdy rekord obiektu, ustanowiony w 2007 roku przez Schlierenzauera, wynosi 147 m.

Stoch wylądował na 91,5 m i nie zakwalifikował się do serii finałowej. Małysz i Bachleda uzyskali po 114,5 m i byli sklasyfikowani ex aequo na 12. pozycji.

W powtórzonych skokach pierwszej ósemki dobrze wypadł 18-letni Austriak Markus Eggenhofer, który w serii anulowanej miał 119,5 m, później 120,5 m. Zdecydowanie bardziej poprawił się Larinto, w pierwszym anulowanym skoku miał tylko 105,5 m, w powtórzonym 120,5 m i dzięki temu awansował do serii finałowej.

W finale doskonale wypadł Norweg Anders Bardal, który w pierwszej serii skoczył 113 m i zajmował 20. miejsce. W drugim skoku pofrunął na 137 m i dzięki temu w klasyfikacji końcowej konkursu awansował na 5. pozycję.

Drugi rezultat zanotował Schlierenzauer - 133,5 m, trzeci Loitzl - 130 m. Morgenstern uzyskał 126 m i spadł z drugiej pozycji zajmowanej po pierwszej serii, na czwartą. Ammann lądował na 126,5 m co pozwoliło mu utrzymać pierwsze miejsce.

Adam Małysz drugi skok miał lepszy niż pierwszy ale odległość 121,5 m nie pozwoliła Polakowi utrzymać 12. pozycji, konkurs ukończył na 14. miejscu.

Marcin Bachleda skok w drugiej serii miał zupełnie nieudany, uzyskał tylko 101,5 m i spadł na 29. miejsce.

Tuż po konkursie indywidualnym rozegrano zawody drużynowe, które pierwotnie miały odbyć się w piątek. W "drużynówce" odbyła się tylko jedna seria. Wygrali ją reprezentanci Finlandii przed Austriakami i Niemcami. Ci ostatni stanęli na podium po raz pierwszy od MŚ w 2005 roku, kiedy to wywalczyli srebrny medal.

Reprezentacja Polski w składzie: Kamil Stoch, Marcin Bachleda, Stefan Hula i Adam Małysz, zajęła siódme miejsce. Za Polakami uplasowali się Japończycy i Ukraińcy.